top of page

Mindfulness da Bir Tutum: Başlangıç Ruhu

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2023


Kırmızı kuş

Hiçbir anı başka bir anıya benzemez. Hepsi eşsizdir ve eşsiz ihtimalleri içerir. Başlangıç ruhu bize basit bir doğruyu hatırlatır.

JonKabat-Zinn


Her deneyimi ilk deneyimmiş gibi yaşayabilme becerisi mindfulness da otomatik pilottan çıkmak, mevcut an ile daha fazla bağlantıda olmak için önemli bir araçtır. Yaşadığımız deneyimleri aslında biliyor olma tutsaklığı bizim onları daha iyi anlayabilme ve keyfini çıkarabilmemizin önüne geçebilir.


Yetişkin zihinlerin, her gün deneyimleyecek yeni şeyler bulmaları zor olabilir. Bu yüzden bazen heyecanımızı yitirip keşfedecek yeni bir şey bulmakta zorlanabiliriz. Oysa çocukları düşünürsek ve gözlemleyebilirsek, yaşama karşı derin bir merak ve heyecan beslediklerini görebiliriz. Uykudan her uyandıklarında heyecan içinde kalkarlar. Çünkü her an yeni bir keşiftir onlar için. Yaşamla olan temasları duyumları vasıtasıyla olur yani keşfettikleri her yeni şeyi görerek, dokunarak, koklayarak, tadına bakarak tanırlar. Bu da onların şimdiki anda daha fazla bağlantıda olmalarını sağlar.


Biz yetişkinler zaman geçtikçe duyumlarımızdan çok düşüncelerimizle temas ederiz yaşamla, belki böyle de olmalıdır. Fakat entelektüel kapasitemiz geliştikçe yaşama heyecanımız azalabilir. En çok yaptığımız şeyleri veya en yakınımızdaki kişileri daha az fark eder ve tanır hale gelebiliriz çünkü onları zaten tanıdığımızı ve bildiğimizi düşünebiliriz. Böylelikle farkındalıktan otomatik pilota doğru bir geçiş yaparız.

Başlangıç ruhu yaşamdaki birçok şeyi ilk defa keşfediyormuş gibi maksatlı olarak etrafımızdaki şeyleri yeniden tanımamız için fırsat tanır.


Mindfulness da Bir Tutum: Başlangıç Ruhu ile şimdiki anı keşfetmenin en önemli motivasyonu aslında merak etmektir. Her anın yeni bir an olduğunu ve bize yeni şeyler getirdiğini fark etmek ve onu ilk defa deneyimleyeceğimizi bilerek merak etmek…


Prof. Dr. Zümra Atalay

Etiketler:

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page