top of page
2.png

Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam (MBCL)

Ücret

6500 TL

Süre

8 Hafta

Eğitim Hakkında

Bu programda katılımcılar, MBCL programının temaları ve alıştırmalarını deneyimleyeceklerdir. Program süresince şefkat çalışmasını destekleyen bilimsel görüşlere yer verilecektir.

Bu temalar; evrimsel bakış açısı, çok katmanlı beyin; üç temel duygu düzenleme sistemi ve rahatlatıcı sistemi eğitmenin değeri; stres teorisinin, savaş-kaç-dona kal tepkisi ve bu tepkinin çaresi olan kendine karşı nazik olma, ortak insanlık ve acı çekmenin bilinçli farkındalığı ile genişletilmesi; ilgili olmak ve arkadaş olmak, şefkatli bir zihni besleme ve içsel bir zorbanın yerine içsel yardımcının yetiştirilmesi; aşırı özdeşleşme ve ayrışma; yaşamın dört arkadaşı: sevgi dolu nezaket, şefkat, sempatik keyif ve sakinlik.

Şefkat Nedir?

Şefkat, kendimizin ve başkalarının ıstıraplarına duyarlı olma ve ıstırabı hafifletmeye ve önlemeye istekli olma kapasitesidir (Paul Gilbert, 2014). Bu hepimizin doğasında var olan bir kapasitedir ama farklı nedenlerden dolayı her zaman geliştirilmez. Neyse ki, şefkat pratik edilebilir, geliştirilebilir ve uygulama yoluyla derinleştirilebilir. Şefkat, nezaket ve açık olma ile birlikte cesaret ve sorumluluk duygularıyla karakterizedir. Çoğu kişi, şefkatin kişinin kendisinden çok başkalarına yönlendirilmesi gerektiğine inanır. Fakat, öz şefkat bencil bir eylem değildir. Gittikçe artan araştırmaların sonuçları, öz şefkatin tıpkı mindfulness gibi zihinsel sağlığın anahtarı olduğunu ve başkalarına karşı açıklık ve empati ile çok yakın ilişki içinde olduğunu söylemektedir.

Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam (MBCL) Nedir?

 • Mindfulness temelli bir program olan MBCL, fiziksel, duygusal ve kişiler arası sağlığın ve iyi oluş halinin iyileştirilmesi için, (öz-) şefkatin geliştirilmesini ve pratik edilmesini destekleyen bir programdır.

 • Paul Gilbert (Şefkat Temelli Terapi), Kristin Neff ve Christopher Germer’in (Mindful-Öz Şefkat) çalışmalarının yanı sıra Kabul ve Kararlılık Terapisi (ACT) ve Pozitif Psikoloji unsurlarını birleştiren bilisel temelli bir programdır.

 • MBCL programı, bilinçli farkındalık programları (Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR), Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) veya benzeri) tamamlandıktan sonra ileri bir kurs olarak uygundur. MBSR Programı ile benzer şekilde yapılandırılmıştır. 2 saatlik 8 oturumdan oluşur ve kendine ve başkalarına duyulan şefkati güçlendirmek için sunulan uygulamalardan oluşur.

 • Program utanç ve öz eleştiri, sosyal izolasyon, depresyon, endişe, travma, kronik ağrıdan muzdarip kişiler için özellikle destekleyici olabilir. Başlangıçta ruh sağlığı alanında kullanılmak üzere geliştirilmiş olsa da uygulanma alanı zamanla genişlemiştir. Program yardım alan veya yardım veren ve mindfulness’ı içtenlik ile birleştirmek isteyen herkes için uygundur.

Katılım Koşulları

 • Katılımcıların temel mindfulness pratiklerine tanıdık olmaları, tercihen MBSR ya da MBCT veya benzeri bir programı tamamlamış olmaları beklenmektedir.

 • Mindfulness meditasyonu pratiği olmayan kişiler için program uygun değildir.
   

 • Program mindfulness eğitmenleri, psikologlar, psikoterapistler, doktorlar, sosyal uzmanlar, psikolojik danışmanlar, koçlar ve (öz-) şefkat uygulamalarıyla ilgili kişiler için uygundur.
   

 • Katılımcıların kendi sorumluluklarını üstlenmeleri ve uygulamalara katılarak, deneyimlerini paylaşarak ve eğitmenle ve birbirleriyle mindful diyaloga girerek kendi isteklerini derinleştirmeye istekli olmaları beklenir.

Öğrenme Hedefleri

 • Katılımcılar kişisel ve mesleki yaşamlarının anlamını anlamada ilk adım olarak MBCL programının temel egzersizlerini deneyimleyeceklerdir.
   

 • Katılımcılar, MBCL programının içeriği, ana temaları ve bilimsel arka planı hakkında temel bir anlayışa sahip olacaklardır.
   

 • Katılımcılar eğer isterlerse kişisel ve profesyonel fayda için (öz-) şefkat uygulamalarını daha fazla geliştirmek isterlerse, MBCL Eğitmen Eğitimi Programına devam etmek için bir temele sahip olacaklar.
   

 • 8 hafta süren bu modül, MBSR, MBCT veya benzeri bir kurs tamamlamış herkese açık bir eğitimdir. Modül sonunda verilecek olan katılım belgesi Mindfulness Temelli Şefkatli Yaşam Eğitimenliği Programı’nın ön koşullarından biridir.

Okuma Önerileri

 • Erik van den Brink & Frits Koster (2015): Mindfulness-Based Compassionate Living – A new training programme to deepen mindfulness with heartfulness. London/New York: Routledge.
   

 • Erik van den Brink & Frits Koster, Zümra Atalay (2021), “Şefkat Korkaklara Göre Değil“

Yaklaşan Eğitimler

 

Eğitim Takvimi

1. Oturum: 8 Kasım Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
2. Oturum: 15 Kasım
Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
3. Oturum: 22 Kasım Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
4. Oturum: 29 Kasım Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
5. Oturum: 6 Aralık Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
6. Oturum: 13 Aralık Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
7. Oturum:  20 Aralık Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)
8. Oturum: 27 Aralık Çarşamba 2023 – (19.00-21.00)

Eğer henüz tamamlamadıysanız, bu kursun ön koşulu olan en yakın tarihli MBSR eğitimimizi inceleyebilirsiniz; Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı (MBSR)

Eğitim Ücreti


Erken Kayıt Dönemi (6 Ekim'e Kadar): 6250 TL + KDV
Normal Kayıt Dönemi: 6500 TL + KDV

Yer

Eğitim online olarak ZOOM üzerinden gerçekleşecektir.

Eğitmen

Aşağıdaki formu doldurarak bu eğitime başvurabilirsiniz. Sizinle en yakın zamanda iletişime geçeceğiz ve ön görüşme için arayacağız.

Başvuru Formu

Başvurunuz alındı. Sizinle en kısa zamanda iletişime geçeceğiz.

Kaydol
bottom of page