top of page
EGITIMLER-1024x1024.png

Mindful Yoga Eğitmenliği Programı

Ücret

-

Süre

-

Eğitim Hakkında

Jonathan Weber ile 100 saat Mindful Yoga Eğitmenliği Eğitimi

Yoga pratiğine mindfulness ve şefkati dönüşümsel ve terapötik unsurlar olarak entegre etmek…

Mindfulness ve şefkatin dönüşümsel ve terapötik araçlar olarak yoga asanaya nasıl entegre edileceğine dair sürekli bir eğitim programıdır. Bu eğitimde, optimal esenliğe ulaşmak için budist ve klasik yoga geleneklerinin batı bilimi ve psikolojisinin bulgularıyla kesişimini keşfedeceğiz.

Mindful yoganın terapötik araçlarıyla, sağlıksız stresi veya psikolojik ıstırabı bırakmayı öğrenebilir ve daha fazla kabul, nezaket ve netlik geliştirebilir, direncimizi ve zorluklara karşı olumlu tepkimizi artırabiliriz. Bu eğitimin vurgusu, zorlanmanın veya sıkıntının, beden ve zihinde daha fazla farkındalığa, hafifliğe ve dengeye nasıl dönüştürüleceğidir.

Program, oturma meditasyonunun hem teorisini hem de pratiğini ve postürlere mindful yaklaşımı kapsar. Meditasyon, yoga pratiğinin temel taşıdır, ancak modern yoga eğitiminde çok az şey öğretilir ve anlaşılır. Bu program, meditasyon pratiğine ve yoga asana ve hareketine nasıl daha fazla farkındalığın getirileceğine, hareket halinde meditasyonu bulmanın derinliklerine iner. Nihayetinde, yoga pratiğimizi nasıl yaşayacağımızı öğreniyor ve daha fazla içsel dinginlik ve denge gerçekleştiriyoruz.

Eğitmen Jonathan Weber’dir. Oturumlar Jonathan tarafından verilirken profesyonel bir tercüman tarafından simultane olarak çevirilecektir.

100 saatlik eğitimin tamamı, yaklaşık bir ay arayla gerçekleşen 6 modülden oluşacaktır. Modüllerin arasında, eğitimin önemli bir parçası olan, evde uygulama ödevleri vardır. Tüm katılımcılara, meditasyon ses kayıtları ve uygulama materyalleri ile birlikte bir Mindful Yoga Eğitimi kılavuzu verilecektir.

Mindful Yoga Nedir?

Mindful yoga, mindfulness ve yoganın bir karışımıdır. Mindfulness yogası olarak da adlandırılır. Sağlıklı yaşam için bütünsel bir zihin-beden yaklaşımı olarak mindfulness meditasyonu uygulamalarını yoga postürleri ve hareketi ile bütünleştirir. Mindful yoga, şimdiki anda dinlenmek, yoga pratiğine terapötik bir yaklaşımın faydalarını almak ve deneyimlerimize şefkatli bir yanıt geliştirmek için etkili, kanıta dayalı bir eğitimdir. Mevcut durumumuza açıklık ve içgörü getirir, derin gevşemeyi (deep relaxation) ve stresi azaltmayı, ve yargılarımızın farkında olma ve öz şefkat gibi faydalı tutumları teşvik eder.

Mindful yoga, daha fazla denge ve esenlik elde etmek için bir yöntem olarak nörobilim, psikoloji ve fizik tedavideki modern araştırmalarla antik Budist ve Klasik yoga geleneklerini bir araya getirmektedir. Modern mindfulness’ı MBSR ile popülerleştirmeye yardımcı olan Jon Kabat Zinn gibi öncülerden ilham alınarak oluşturulmuştur.

Kimler İçin

 • Dönüşüm, şifa ve kendini gerçekleştirme araçlarıyla kendi mindfulness ve yoga uygulamalarını derinleştirmek isteyen herkes.

 • Mindfulness ve Şefkat’i derslerinde kullanmayı hedefleyen yoga eğitmenleri.

 • Kurslarına veya uygulamalarına daha fazla yoga anlayışı getirmek isteyen Mindfulness/ MBSR eğitmenleri veya öğrencileri.

Programa Katılım için Ön Koşullar

 • Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR) veya benzeri 8 haftalık temel bir kurs tamamlamak.

 • Zorunlu olmasa da, katılmak için yoga pratiği ile ilgili bazı temel deneyimlere sahip olmanız önerilir. Bir çok katılımcı bu eğitimi, öğretme amacı olmaksızın kendi kişisel gelişimleri için de alır.

Eğitimin Temel Temaları

 • Mindfulness; tarihi, faydaları, bilimi ve metodolojisi

 • Mindfulness ve Şefkat meditasyonları

 • Mindful yoga nasıl yapılır ve öğretilir?

 • Sinir sistemi için nefes/pranayama* teknikleri

 • Acı ile çalışmak için Budist psikolojisi

 • Stres azaltma ve stres yönetimi için araçlar

 • Zor duygular veya olumsuz düşünceler nasıl dönüştürülür?

 • Artan mutluluk ve bağ (connection) için öz şefkat

*pranayama: (Hindu yogada) belirli teknikler ve egzersizler yoluyla nefesin düzenlenmesi.

Sertifikasyon

Eğitimi başarıyla tamamlayan tüm katılımcılara Mindfulness Institute Türkiye tarafından 100 saatlik Mindful Yoga Eğitmenliği sertifikası verilecektir. Eğitimin başarıyla tamamlanması şu anlama gelir:

 • Tam katılım (aksi önceden bilgilendirilmedikçe)

 • Tüm ev ödevlerinin teslimi

 • Final sunumunun tamamlanması

Modüllerin Ana Temaları

Eğitimin ilk bölümü teoriyi vurgular: yogada mindfulness ve şefkatin temelleri, bunların terapötik özellikleri, uygulamaları ve acıyı nasıl bilgeliğe veya içgörüye dönüştürdükleri. İkinci bölüm, uygulamaya odaklanır: mindfulness ve şefkatin asanalarla nasıl bütünleştirildiği, duruşlar ve hareketlerle çalışma ve özel yoga sınıfları veya serileri oluşturma. Daha sonra hem teori hem de pratik, günlük yaşamlarımıza uzanan bir uygulama yöntemiyle harmanlanır.

Modüllerin Ana Temaları

 1. Modül: Yogada Mindfulness ve Şefkatin Temelleri

 2. Modül: Mindful Yoganın Terapötik Unsurları

 3. Modül: Mindful Yoga ile Asana Uygulaması

 4. Modül: Hareket Ederken Meditasyon

 5. Modül: Mindful Yoga, Mindful Yaşam

 6. Modül: Mindful Yoga Öğretmek

Yaklaşan Mindful Yoga Eğitmenliği Programı

Tarih

Eğitimimiz Nisan ayında başlamıştır. Bir sonraki eğitim henüz planlanmamıştır. Mindfulness temelli programların eğitmenliği ile ilgileniyorsanız 2023 Ocak başlangıçlı MBSR Eğitmenliği programımızı inceleyebilirsiniz.

Ücret

Yer

Online olarak ZOOM platformu üzerinden gerçekleşecektir.

Eğitmen

Aşağıdaki formu doldurarak bu eğitime başvurabilirsiniz. Sizinle en yakın zamanda iletişime geçeceğiz ve ön görüşme için arayacağız.

Başvuru Formu

Başvurunuz alındı. Sizinle en kısa zamanda iletişime geçeceğiz.

Kaydol
bottom of page